Uroczystość Bożego Ciała to już dzisiaj. Procesja ulicami miasta, publiczne ukazanie wiary i szacunku dla Przenajświętszego Sakramentu. Tradycja, która jeszcze trwa. Oby istota czytań ewangelicznych nie została przesłonięta szturmem na gałązki brzózki przy kolejnych ołtarzach. Obyśmy potrafili dostrzec w to święto siłę Eucharystii, a jeśli mamy wątpliwości rozumowe aby wiara dopełniła nas.
Dobrego dnia 🙂
*:)*
Sądząc po godzinie wpisu, to raczej – dobrej nocy 😉
*szturm*
taaa, szturm na gałązki to tradycyjny element procesji:). A już najlepsi są ci co na siłę przepychają się do przodu.
*galazki niepoprawne*
niedawno jakis postepowy periodyk sugerowal, by Kosciol zrezygnowal z tej barbarzynskiej, nieekologicznej tradycji, a poniewaz Kosciol istotnie coraz bardziej idzie z, za przeproszeniem, duchem czasu, to kto wie, kto wie, moze juz niedlugo po “galazkach” pozostanie li tylko wspomnienie z dziecinstwa?
dlatego ja co roku zrywam, zrywam, poki jeszcze sa.
*Gałązki*
Mam nadzieję, że z tradycji brzózek wokół ołtarzy Bożego Ciała Kościół nie zrezygnuje. Brzózki i szelest ich liści nawiązują do lekkiego powiewu w jakim przychodzi Duch Święty, dopiero co posłany (uroczystość Zesłania Ducha Świętego 1,5 tygodnia wcześniej). Czym innym jest jednak spokojne zrywanie gałązek z uszanowaniem, a czym innym szaleństwo zrywania gałązek, kiedy jeszcze ołtarz nie jest uprzątnięty i napierąjący tłum niszczy dekoracje.
Niestety to zachowanie wynika z braku kultury społeczeństwa i tak samo można je zaobserwować w biegu do Komunii św., w adoracji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i w wielu innych miejscach kultu.
*komunia św. itp.*
dlatego wolę iść jako jeden z ostatnich do komunii, nie lubię być taranowanym przez różnorakie starsze kobieciny.
A najlepiej jest jak podczas uroczystości Triduum Paschalnego a konkretnie adoracji krzyża kobiety wpychają się przed mężczyzn.