Veritatis Splendor

Ojciec Święty Jan Paweł II napisał wspaniałą encyklikę Veritatis Splendor (Blask prawdy). Dzisiaj natomiast intelektualny Błysk “prawdy” dopadł mnie i poraził w poniższym cytacie z tekstu pani Małgorzaty Bujary (Gazeta Wyborcza) “Sprawę proboszcza z podkarpackiej Tylawy, posądzonego o molestowanie dzieci, przeniesiono z Krosna do Jasła. To ważne, bo prokuratorzy z Krosna mieszkają na terenie archidiecezji przemyskiej, a jej metropolita od początku bronił proboszcza“.
Pani redaktor nie zaszkodziłaby lekcja z podstaw logiki. Ponieważ jeżeli podjęłaby minimalny trud intelektualnych rozważań i poszukiwań to odkryłaby co następuje. 25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił metropolię przemyską, w której skład weszły: archidiecezja przemyska oraz diecezje: rzeszowska i zamojsko-lubaczowska. Wspomniane w tekście Jasło znajduje się w diecezji rzeszowskiej, której przełożonym jest z racji funkcji ksiądz (tego słowa pani redaktor niestety nie zna) arcybiskup przemyski, czyli czy Krosno czy Jasło – jeśli pani ma opisane w cytacie urojenia – to na to samo wychodzi.
Po drugie miałem przekonanie, że przełożonym prokuratorów w Polsce jest prokurator generalny, a tu pani, której zawdzięczamy intelektualny błysk “prawdy”, oświeciła nas kolejną mądrością. Otóż zdaniem pani redaktor prokuratorzy to osoby duchowne podlegające władzy księży biskupów. nie rozumiem w związku z tym sformułowania, jakoby Jasło było lepsze od Krosna, ponieważ jak wyżej napisałem ksiądz arcybiskup ten sam.
Zastanawia mnie także skąd u tej pani taka pewność, że w Jaśle nie pracują prokuratorzy o mocnej wierze i etyce. Czyżby GW miała monopol intelektualny? Ot bełkot dziennikarski…, a mógłby przy niewielkim nakładzie pracy być przynajmniej minimalny obiektywizm. Pozostaje włączyć BBC!