Kto to taki optymista, kto to taki pesymista?

Kto to taki optymista, kto to taki pesymista?
Znany od dawna przykład ukazujący rozróżnienie tych dwóch postaw to butelka mleka. Pesymista mówi: O jejku, już nie mam pół butelki mleka. Optymista mówi: Jest super, pozostało jeszcze pół butelki mleka.
Gdyby tak podjąć próbę rozróżnienia tych dwóch postaw w osobie lekarza. Jakie cechy powinien mieć optymista, a jakie pesymista???
Myślę tak, lekarz optymista to taki lekarz, który w oparciu o całą dostępną wiedzę, stawia najbardziej trzeźwą, wręcz brutalną diagnozę i podejmuje natychmiastowe leczenie. Walczy o życie pacjenta, pomimo świadomości(sic!) złożoności problemów jakie są do rozwiązania. Ma nadzieję na Zdrowie, pomimo braku nadziei.
Lekarz pesymista to taki lekarz, który dla świętego spokoju powie, że wszystko jest OK. Przepisze leki i tyle. I tak trwa leczenie pacjenta na ból głowy, gdy tymczasem rozwija się nowotwór lub inna choroba.
Optymista ma odwagę postawienia diagnozy, stanięcia w prawdzie i świadomość konieczności(sic!) podjęcia wysiłku, z wiarą w pomyślny przebieg zdarzeń.
Niestety, mam chyba odosobnione zdanie, bo najczęściej lekarz optymista jest nazywany “pesymistą”. Bo ten, który mniej człowiekowi chorób znalazł to jest dobry lekarz 😉
A może najlepszy byłby optymista idealny czyli leniwiec – leży i tak na leżąco wierzy w pomyślny przebieg zdarzeń 😉

1 thought on “Kto to taki optymista, kto to taki pesymista?

 1. *nibylog.org jest fajny, bo komentator nie wymaga tytułów hehe*

  dr Rieux – “Dżuma” – przykład opisanego lekarza optymisty 😉

  z mniej egzotycznych..

  dr Edelman “Zdążyć przed Panem Bogiem” – kolejny optymista 😉

  A pesymiści??

  np ten z przedstawionych dziś w “UWAGA” na TVNie.

  400 wizyt pacjenta w jego gabinecie, leczenie tabletkami nieadekwatnymi do choroby… w tym czasie rozwinął się guz mózgu…

  Na operację jest już zbyt późno. ;-(

Comments are closed.