Własne zdanie

Posiadać własne zdanie to bardzo trudna sprawa. Najczęściej, tylko odtwarzam czyjeś poglądy i przemyślenia, które zasłyszałem lub przeczytałem…

Posiadać własne zdanie, prawdziwie wypływające z wnętrza to nieustanna praca, pytanie i poszukiwanie odpowiedzi…

Posiadać własne zdanie, to świadomość, że wielu może się ode mnie odwrócić, bo to dla nich zbyt dziwne, a jednak należy trwać…

Panie wskaż mi drogi swoje,
ścieżek swoich naucz mnie!

(Ps25,4)

3 thoughts on “Własne zdanie

  1. Och, jak bardzo się z Tobą zgadzam! Bardzo ciężko jest miec swoje zdanie…bo często jest tak (w moim przypadku), że gdy wydaje mi się, że jestem pewna słuszności swoich poglądów, to ktoś inny powie coś innego i wtedy znów zaczynam mieć wątpliwości…Bardzo ciężko jest nauczyć się słuchać samej (lub samego) siebie. Między innymi dlatego bardzo często czuję się zagubiona. Pozostaje Wiara.

  2. *poglądy*

    Niestety przykre jest to, iż jeśli nawet nasze poglądy są słuszne, to ktoś kto jest inteligentniejszy i sprawny w sztuczkach erystycznych i dialektycznych umie je ośmieszyć, choćby racji nie miał.

  3. *Nie bądź jak kamień…*

    Karolino, to, że pod wpływem innych osób zmieniasz swoje zdanie wcale nie oznacza, że go nie posiadasz! Tylko głupcy nie zmieniają pogladów! Człowiek żyje, dorasta, zmienia się, spotyka w swym życiu różnych ludzi, doświadcza wielu sytuacji… a przede wszystkim MYŚLI. Trudno przy tym wszystkim być ciągle tym samym człowiekiem i mieć to samo zdanie. Nie, to nie jest trudne…to jest niemożliwe!
    Życie to ciągłe poszukiwanie i odnajdywanie. Jeżeli uparcie trwasz przy swoim i przestajesz poszukiwać to umierasz i stajesz się kamieniem, na którym wyryto jakis napis…Nie bądź więc bierny jak kamień tylko poszukuj własnego ja. I nie martw sie jeśli ktoś udowodni Ci, że nie masz racji. Zawsze to lepsze niż życie w błędzie.

Comments are closed.