Następnie oddał głos Wałęsie

Mr Walesa has described the EU’s expansion as “my lifelong dream… come true”.

This is communism,[…]
How can you come up with such an idea? It’s really strange that you don’t want to take advantage of better skilled and cheaper workers. […] The present economic solutions, democratic solutions are not from this epoch. They date back to the epoch of divisions. They can’t stand the pressure of the 21st Century.

Lech Wałęsa
cit. za BBC News,
w TVP nie mogłem usłyszeć tych słów.

PS
fragmenty słów L.Wałęsy wydobyte z onet.pl

Następnie oddał głos Wałęsie, który ocenił, że został zaproszony do Strasburga jako “znak widzialny walki o zjednoczenie Europy. Dziś to się dopełnia. Dziś dopełnia się testament poprzedniego pokolenia” – zaznaczył.

Zdaniem byłego prezydenta, walka o Europę była długa i bardzo droga. “Musiał upaść Związek Sowiecki i Układ Warszawski. A największe przeszkody usunęła solidarność polska i międzynarodowa” – powiedział. “Dokonaliśmy wspólnie tego dzieła z powodzeniem tylko dlatego, że potrafiliśmy walcząc upaść na kolana, odwołując się do mocy Boskiej” – podkreślił.

Według niego, “kiedy jesteśmy zwycięzcami, kiedy chcemy piękniejszej, bezpieczniejszej, bogatszej Europy, nie należy odchodzić od tej drogi”. “Niech Europa oddycha dwoma płucami: materialno-ziemskim i duchowo-Boskim. Taka Europa jest nam potrzebna i tylko taka może być trwała” – ocenił. Jego wystąpienie przyjęto długotrwałymi oklaskami.

Uroczystość zakończył uścisk Coksa i Wałęsy, którzy – wyraźnie wzruszeni – weszli następnie na czele pochodu eurodeputowanych do gmachu parlamentu, gdzie rozpoczęła się uroczysta sesja. Dawny lider “Solidarności” podniósł rękę w charakterystycznym geście zwycięstwa – z palcami ułożony w kształcie litery “V”.

3 thoughts on “Następnie oddał głos Wałęsie

  1. *ślicznie*

    To było jedno z najlepszych przemówień L. Wałęsy. Przyznam, że mnie (miło) zaskoczył. Brawo.

  2. *racja*

    Ostatnio byłem mocno rozczarowany postawą Wałęsy. Ale to przemówienie miał rzeczywiście b. dobre.

Comments are closed.