Kazanie z cd?

Kazanie z cd podczas niedzielnej Mszy św. w gliwickiej katedrze? Nie wiem czy to “nowe diecezjalne trendy” – ale przeżyłem to, po dwakroć, kazenie=odsłuch z cd fragmentu rozważania (sic! nie homili sic!) przerywanego oklaskami (cd) o Czuwaniu Jana Pawła II.

Co to znaczy “czuwam”? To znaczy, staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa…

(Apel Jasnogórski. Rozważanie wygłoszone do młodzieży, 18 VI 1983).

Jestem przekonany, że cd z nagraniami przemówień papieskich (właściciel Polskie Radio), z którego kapłan skorzystał, był opatrzony informacją “Wszelkie prawa producenta zastrzeżone… oraz publiczne odtwarzanie tej płyty bez zezwolenia jest zabronione”.

Zapisy Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego obowiązujące dekretem Prymasa Polski od 25-tego marca 2004. Czytam w ustępie Homilia art.65-67 m.in.:

65. Homilia, będąca częścią liturgii, jest bardzo zalecana: stanowi bowiem pokarm konieczny dla podtrzymania chrześcijańskiego życia. Winna być wyjaśnieniem jakiegoś aspektu czytań Pisma świętego albo innego tekstu spośród stałych lub zmiennych części Mszy danego dnia, z uwzględnieniem zarówno obchodzonego misterium, jak i szczególnych potrzeb słuchaczy.

66. Homilię winien z zasady głosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej. W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować.

W niedziele i obowiązujące święta homilię należy głosić podczas wszystkich Mszy sprawowanych z udziałem ludu; można ją opuścić jedynie z bardzo ważnego powodu. Bardzo zaleca się głoszenie homilii w innych dniach, zwłaszcza w dniach powszednich Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, a także w innych dniach świątecznych i przy innych okazjach, w których wierni liczniej gromadzą się w kościele. Zaleca się zachowanie po homilii krótkiej chwili milczenia.

O Homilii z cd – w tych przepisach nie wspomniano jednym słowem!!!

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Francis Arinze w wywiadzie dla włoskiego pisma “30 Giorni” zwrócił uwagę, że jeśli każdy kapłan wprowadzi do liturgii takie zmiany lub nowości, jakie mu odpowiadają, “będzie tyle odmian Mszy, ile jest celebransów”.

Przeraża mnie wizja Mszy św. niedzielnej, na której powita mnie od ołtarza “home video studio” z celebracją liturgii niedzielnej. Choć z drugiej strony w oczach niektórych, byłoby to planowe, podążanie drogą nowinek.

Na koniec tej smutnej notki przypomniało mi się zdanie wypowiedziane o św.Pawle

Cóż chce powiedzieć ten nowinkarz

(Dz 17,18).

Być nowinkarzem Ewangelii a nie nowinek pseudotechnicznych to zadanie na dzisiaj, także i dla mnie!!!

3 thoughts on “Kazanie z cd?

 1. *Wyszla instrukcja w tej sprawie*

  Kosztuje 8 PLN
  Kupic, isc do xiedza, a dalej proboszcz–>biskup

 2. *Instrukcja “Redemptionis Sacramentum”*

  jest wskazaniem najważniejszych zagrożeń współczesnego sprawowania Mszy św. Została ogłoszona w tym samym dniu, co polskie nowe ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego.

  Na stronie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
  http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20040423_redemptionis-sacramentum_en.html

  Do nabycia w księgarnii mateusz.pl jako
  “Instrukcja. O zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii”
  http://www.kmt.pl/pozycja.asp?wyniki=1&KsID=9252

 3. “”home video studio” z celebracją liturgii niedzielnej”

  oj, nie kracz, nie kracz…..
  :-/

  ech, co sie dzieje na tym swiecie… kazania z CD… pomieszało sie wszystko i jakos widac w dobrym kierunku nie zmierza…..

  oj, nie kracze, nie kracze….

  chociaż – kto wie co będzie w nadchodząca niedzile… w katedrze 🙂 chyba z ciekawości się przejde posłuchac – a może popatrzeć 😉 na “kazanie”

  pozdrawiam

Comments are closed.