Strapienia i wybory

Zastanawiam się, kto – z moich ciężko pracujących znajomych – będzie narzekał po wyborach na wysokie podatki, które są karą za jego mądrość i zdolność do zarabiania pieniędzy.

Wtedy każdego spytam: dlaczego się tym trapisz, przecież nie chodzisz na wybory, a idea Państwa została przez Ciebie wrzucona do kosza. Dlaczego więc oczekujesz czegoś od Państwa???

Wg dzisiejszego badania OBOP w Polsce wygra PiS i idea podatków socjalnych, czyli takich co to mają zabrać bogatym i oddać biednym. W moim odczuciu, to utopia. Im więcej będzie paragrafów, ulg i sytuacji specjalnych, tym trudniej będzie szaraczkowi przebrnąć z dowodami przez ucho igielne Urzędu Skarbowego.

Pozostaje mieć nadzieję, że ludziom zależy na uproszczeniu struktur Państwa.

Ciekawe, kto z moich ciężko pracujących znajomych będzie narzekał przez najbliższe 4lata na wysokie podatki, nie mając pretensji do samego siebie za brak udziału w wyborach.

PS
Osobiście wolę: proste, przejrzyste i jednoznaczne podatki, najlepiej podatek liniowy; i lubię hasło Solidarności z 1989 roku:

Nawet chory idzie na wybory!

3 thoughts on “Strapienia i wybory

 1. *wybory?*

  a ja szczerze mówiąc nie wiem na kogo głosować. zupełnie nie znam sie na polityce, i choć zależy mi na losach mojego Kraju, to chyba niewiele moge zrobić.. pójść – pójdę.. bo czuje ze taki jest mój obowiązek, bo.. chcę iść, chcę wiedziec ze zrobiłam co mogłam zeby było lepiej… ale na tyle na ile sie w tym wszystkim orientuję to nie widzę kandydata któremu by dobrze z oczu patrzyło..

  ..i troche mi głupio że tak zupełnie nie wiem co robić.. ale interesuje mnie w życiu tyle rzeczy.. że nie mam kiedy wczytywac sie w prase czy gaipć w telewizor wsłuchując w tematy które mimo ze tak bliskie, wydają mi sie tak dalekie..

 2. *nie wiem :-)*

  w takich sytuacjach także jest rozwiązanie, wrzucenie karty do głosowania bez określenia kandydata, czyli wyraźna odpowiedż dla polityków, że nikt nas nie przekonał do swojego programu.

  Najważniejsze to pójść i wyrazić swoją wolę 🙂

 3. *podatek liniowy tak ale…*

  na niskim poziomie, na pewno nizszym niz 15%, na propozycji PO straci wiele osob z pierwszej grupy podatkowej a wiec zabrane zostanie im wiecej pieniedzy. Nalezy przyklasnac propozycji PO zniesienia idiotycznego podatku od spadkow i darowizn. 15% podatek VAT to tez nienajszczesliwszy pomysl, gdyz wiele istotnych produktow jest opodatkowanych stawkami 3 i 7%, a wiec te produkty znaczaco zdrozeja i nie wiem czy zostanie to skompensowane obnizka podstawowej 22% stawki. Lepszym pomyslem byloby obnizenie podstawowej stawki do 15%

Comments are closed.