recepta nienawiści

Wsłuchuję się w dzisiejsze gniewne, emocjonalne wypowiedzi znajomych i polityków. Każdy z nich ma receptę na dzisiejszą sytuację polityczną. Przeważają nacjonalistyczne hasła “Nie będzie UE i KE pluła nam w twarz”, “Polacy decydują o tym co polskie!”, “Nie pozwolimy na ingerencje zagranicznych inwestorów” itd. itp.

Przed nacjonalizmem ostrzegał Ryszard Kapuściński w “Imperium” następującymi słowami:
…Światu grożą, trzy plagi, trzy zarazy.
Pierwsza – to plaga nacjonalizmu
Druga – to plaga rasizmu
Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu…

Zastanawiam się jak w religijnym społeczeństwie prawosławnej Serbii zrodził się świat Miloszevicia, i dochodzę do porażających wniosków. Na początku także była obrona Narodu przed złymi siłami…

Przypominam sobie pomnik ku pamięci serbskich wojowników, i wystawę opisującą metody stosowane w obozach koncentracyjnych byłej Jugosławii, widziane w Prijedor.

Polska dawniej wzór swobód obywatelskich i demokracji, staje się dzisiaj zakałą Europy – na własne życzenie. Politycy wolą dzielić naród niż łączyć, a ludzie idą za politykami krzycząc “Ukamienować Balcerowicza!!!”

No dobrze, a jak już ukamienujemy Balcerowicza to kto będzie następny? Szczepanek?

6 thoughts on “recepta nienawiści

 1. No cóż… z pewnym smutkiem muszę się zgodzić. PiS interesuje się wyłącznie dzieleniem Polaków. To przyniesie fatalne skutki – mam jednak odrobinę (tylko!) nadziei, że te złe skutki najpierw odczuje PiS – np. w czasie wyborów samorządowych jesienią.
  Co do zakały Europy … wybiegasz w przyszłość Jarku 😉 my dopiero staniemy się taką zakałą. Na razie to są skromne początki.

 2. *Dzielenie…*

  …to raczej skutek uboczny (wprawdzie nieuchronny, ale raczej niezamierzony), niż cel. Dla mnie wygląda raczej na to, że PiS chciałaby wszystkich Polaków wrzucić do jednego, narodowo-socjalistycznego wora.

 3. *Zakała Europy*

  piszę o tym, a w zasadzie krzyczę, aby ta samosprawdzająca przepowiednia w zarodku została zatrzymana.

  Największym problemem minionych totalitaryzmów , była cisza która panowała gdy się rodziły. Dlatego dzisiaj należy trzeźwić społeczeństwo i ostrzegać przed tymi, którzy proponują proste rozwiązania trzeciorzędnych problemów i prowadzą Polskę do zaścianka Europy.

  Pytanie któr