Seks Stosowany

Gościu, tak jakoś począł, już do końca czytaj.
A jeśli nie rozumiesz i mnie się nie pytaj.
Onać to cześć kazania, część niepospolita.
Słuchaczom niepojęta, kaznodzieji skryta.

Jan Kochanowski

Tabu tu, tabu tam.
a ja sobie zawsze Pan!

Szczerze pisząc, nie jestem najwybitniejszym znawcą tego tematu, ale obserwacja robi swoje. Kiedyś ktoś określił ideały moje, jako przedstawiciela młodego pokolenia, w trzech słowach: “Seks, Wódka, Pieniądze” (SWP). Wybitny ten mówca dostrzegł rozległość moich zainteresowań i chwała mu za to. Dzięki nim jestem wolny od prawie wszystkich problemów egzystencjalnych (? – Tabula rasa). Jedyny problem, jaki mnie nurtuje od tamtego dnia, to sprawa konfliktu młodych ze starymi. W jaki sposób można dzisiaj odgadnąć, kto jest młody, a kto stary – wszak ideały triady słownej SWP są akceptowane niezależnie od wieku?

Moim skromnym zdaniem należy na nowo zdefiniować znaczenie tych słów. Niech słowo “młody” oznacza człowieka wolnego, a “stary” – uzależnionego. Człowiek wolny posiada niespotykaną siłę i energię; jak powiedział Platon: “Nie można uczynić niewolnikiem człowieka wolnego, gdyż człowiek wolny pozostaje wolny nawet w więzieniu“. Tak więc można być wolnym nawet w Akademii Muzycznej. Na czym jednak polega wolność, a właściwie co nie jest wolnością?

Na pewno nie jest nią samotność i zamknięcie w stosunku do otaczającego świata. Słynny poeta peruwiański Johann Ralujo (ur. 1907 Lima) podkreśla dążenia samotności:

Byłem Ostatnio Samotny Samotnością
Jednak Samotność Zawsze Czuwa
Zbrojna Ekierką Pełną Artyzmu
Nad Eskalacją Katastrofizmu
.

Równie gorzkie słowa wypowiedział Izaak Newton: “Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów“.

Warto tutaj przytoczyć wzór wolności chrześcijańskiej, który stoi w sprzeczności z ideałami SWP. “Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału. Wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie” (Gal. 5,13).

Realizacja triady słownej SWP w życiu, tzw. “seks stosowany“, daje nam pozorną wolność. Jesteśmy “starcami”, mającymi po dwadzieścia parę lat. Myślimy, że kochamy innych, w rzeczywistości jedynie ich pożądając. Przeciwieństwem jest niewątpliwie człowiek wolny. Może mieć 80 lat i dalej być w pełni otwartym na otaczający świat.

Wolność jest moim zdaniem radosnym poszukiwaniem: “Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32) i pociąga za sobą konieczność przyjęcia ideałów zawartych w słowach: “Wiara, Nadzieja, Miłość“. Ale to już jest wolność wyboru każdego z nas.

Boss
dla “Sotto voce” AD 1994 nr 1

P.S.
Szanowny Czytelniku, jako wolny człowiek masz z pewnością własne zdanie. Zapraszam do polemiki.

2 thoughts on “Seks Stosowany

  1. Pingback: piękna dziewczyna i równie piękny chłopak | szczepanek.org

  2. Pingback: Tutaj jestem, gdzie byłem | szczepanek.org

Comments are closed.