Czy warto modlić się za Dusze w czyśćcu cierpiące

Stawiam Tobie i sobie pytanie, czy warto modlić się za Dusze w czyśćcu cierpiące?
Wiedza “książkowa” podaje to co poniżej, ale co ty o tym sądzisz… Czy czyściec w ogóle istnieje?, a może jest to tylko jeszcze jedna errata do książkowego tekstu…
Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia Zmartwychwstał

74.[…] mamy tutaj przykład miłości. Chrystus zstąpił do piekieł, aby wyzwolić stamtąd, tych co tam przebywali. Tak samo i my powinniśmy pomagać duszom w czyśćcu. Bez serca byłby ten, kto by nie zatroszczył się o swego przyjaciela przebywającego w więzieniu. A cóż dopiero, gdy chodzi o tych, którzy są w czyśćcu, gdzie cierpi się bez porównania więcej. Czytamy w Księdze Hioba (19,21): “Zlitujcie się przyjaciele, zlitujcie, gdyż Bóg mnie dotknął swą ręką”. A w 2 Księdze Machabejskiej (12,45): “Piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych, by byli od grzechów uwolnieni”.
75. Św.Augustyn podaje trzy formy pomocy: msza święta, modlitwa i jałmużna. Św.Grzegorz dodaje jeszcze post. Możliwość tej pomocy jest jak najbardziej realna, skoro i na świecie jest dopuszczalne, by jeden przyjaciel za drugiego wyrównywał długi. Oczywiście w naszym wypadku dotyczy to tylko przebywających w czyśćcu.

św.Tomasz z Akwinu – Wykład pacierza

10 thoughts on “Czy warto modlić się za Dusze w czyśćcu cierpiące

 1. *istnieje, warto*

  Oczywiście, że istnieje. Jak dla mnie dowodem był dzienniczek siostry Faustyny Kowalskiej.

 2. *Warto!!!*

  Warto ofiarować za dusze w czyśćcu odpusty zupełne (wielki skarb Kościoła) – tylko w przypadku duszy czyśćcowej warunek “braku przywiązania do grzechu” jest w 100% spełniony – po wypełnieniu podstawowego warunku odpusty zupełnego (np. 30 min. pobożnego czytania Biblii…) dusza taka trafia prosto z czyśćca do nieba…
  Mamy wtedy jednego przyjaciela w niebie więcej, który na nas czeka z wdzięcznością wstawiając się już teraz za nami.

 3. *Tak*

  na pewno warto się modlić za te dusze. Czyściec na pewno istnieje i nie mogę sobie wyobrazić, jak możnaby tym duszom nie pomagać. Czasem jakaś dusza jest bardzo natarczywa i przynagla mnie do modlitwy, tak trwa czasem kilka dni, a potem naraz urywa się. Wtedy ufam, iż ta dusza niesiona wiatrem modlitw wielu osób osiągnęła niebo.
  O przyziemnych rzeczach wspominając, nie ma pewniejszego budzika o świcie jak modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące, zawsze działa!!!

 4. *To dla mnie wielka radość, że mogę modlić się
  za Dusze cierpiące w Czyśćcu*.
  Wiem,że taka pomoc jest im bardzo potrzebna.Módlmy się o spokój Duszy naszych najbliższych zmarłych, ale pamiętajmy, że są Dusze, które znajdują się w “kręgu błądzeń”. Jest to najcięższy rodzaj Czyśćca. Te Dusze najbardziej potrzebują naszej modlitwy.
  Są też Dusze zapomniane, za które nikt się nie modli. Te Dusze również potrzebują naszej pomocy, jaką jest modlitwa i ofiara składana za te Dusze.
  Od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną fizycznie. Sześć lat temu przeczytałam książkę
  ks. Skwarczyńskiego pt: “W szkole Krzyża”. Po lekturze tej książki złożyłam Bogu Akt Ofiary Całopalnej za Zbawienie Dusz Czyśćcowych. Od tej pory modlę się codziennie specjalną Koronką za Dusze cierpiące w Czyśćcu. Oprócz tego wszystkie swoje cierpienia fizyczne i duchowe łączę z Krzyżem Chrystusa i przez ręce
  Maryi ofiarowuję je za Zbawienie Dusz cierpiących w Czyśćcu. W ten sposób moje życie nabrało głębszego sensu. Wiem, że żadne cierpienie się nie marnuje.

  Bogna dnia 11, 07, 2009r.

 5. Od razu zacznę od tego, że jestem człowiekiem niedoskonałym. Staram się być dobry, ale co chwila łapię się na jakichś upadkach.
  Dostałem jednak wielką łaskę od Boga. Kocham dusze cierpiące w czyśćcu. Z bezinteresownej miłości modlę się za nie, bo mi jest ich po prostu żal. Sam się dziwię sobie, że tak bezinteresownie modlę się za nich. Chwała Ci, Boże za łaskę, jakiej mi udzieliłeś!

 6. Dla mnie modlitwa za te biedne dusze daje naprawdę dużą radość, moje życie ma wtedy sens. Staram się jak najczęściej ofiarowac odpusty zupełne, w miesiącu październiku jest świetna okazja codziennie dzięki Różańcowi nie tylko podziękować za wszystko naszej Niebieskiej Mamie, ale i codziennie uratowac jedną duszę 🙂 Serdeczne pozdrowienia :))) Z Bogiem

 7. Nigdy o tym nie myślałaM ALE KIEDY W CIĄGU 2 MIESIECY STRACIŁAM 2 BLISKIE MI OSOBY ZACZĘŁAM MYSLEC…. prosze o modlitwę w intencji mojego brata i mojej mamy. dziekuje

 8. DUSZE ZMARLE SA BARDZO WDZIECZNE JESLI TY SIE ZA NICH MODLISZ ONE ODWZAJEMNIAJA SWOJA POMOC DUCHOWA STOKROTNIE DOSWIADCZYLAM ICH POMOCY WIELE RAZY

Comments are closed.