Gdyby wrota miały oczy

Gdyby wrota miały oczy, to by się otwierały…
Gdyby żaby miały grzebień, to by od rana gdakały…
Gdyby ludzie mieli rozum, to by głupot nie gadali…

Rozum (z romańskiego rosumuss – zatracenie), zamierzchła forma, inicjująca proces myślowy. Obecnie zastąpiona innymi organami leptycznymi.

Rozum (z węgierskiego bafatkerka – naczynie), naczynie połączone z innymi naczyniami, przelewająca się pomiędzy nimi ciecz intelektualna, dąży do stanu wyrównania poziomów.

Rozum (z Kabaretu Dudek cyt. “na cholerę mu rozum, skoro ma trzech zastępców”)…

2 thoughts on “Gdyby wrota miały oczy

 1. *Jubileusze*

  Ten wpis był wpisem 800-setnym. Dlatego został napisany w wersji para-naukowej, bez odniesienia do jakiejkolwiek rzeczywistości. Tak sobie pomyślałem, że szczepanek.org może czasami być na utopijnie-wesoło, ale widać poważny odbiór moich wpisów wziął górę.

  Nie wiem czy istnieje słowo “rosumuss” w języku romańskim. Co więcej nie wiem czy istnieje słowo “bafatkerka” w języku węgierskim. Jedynie cytat z Kabaretu Dudek nosi znamiona słów kiedyś wypowiedzianych…

  W związku z powyższym naprawdę nie wiem, o jakie oburzenie chodzi… Ale jeśli komukolwiek ten tekst się skojarzył z określoną rzeczywistością i sprawiło to przykrość, to serdecznie przepraszam.

  PS

  Rozbawiło mnie utopijne zdanie, które wpadło mi do głowy “Gdyby wrota miały oczy, to by się otwierały…”, a reszta to konsekwencja tej przewrotności…

  PS 2

  Kiedyś na studiach za podobne teksty dostałem po głowie, bo ludzie po słownikach szukali słów i nie mogli ich znaleźć. Od teraz będzie tutaj poważniej!

Comments are closed.