Kiedyś było łatwiej

Kiedyś było łatwiej. Gdy chciałem posłuchać prawdziwych informacji, wyszukiwałem stacji Radia Watykańskiego, Głosu Ameryki, Radia Wolna Europa lub BBC po polsku.

Później pojawił się wolny głos, w polskiej telewizji i radio.

Dzisiaj, jeżeli jakiś dziennikarz (niekoniecznie przeze mnie lubiany jako osobowość), zaczyna walczyć o ukazywanie prawdy w mediach. Szybko się go zwalnia albo wymusza jego odejście. Te osoby to przykłady walki o prawdziwe, niezależne dziennikarstwo i konsekwencji jakie się z tym wiążą: Krzysztof Skowroński, Katarzyna Kolenda-Zaleska i w ostatnich dniach Tomasz Lis.

Papież apelował do dziennikarzy, aby byli ludźmi sumienia. Dzisiaj potrzeba nam wspomagać, dobrym słowem tych dziennikarzy, którzy próbują nie utonąć w bagnie powszechnej służalczości politykom i bylejakości intelektualno-moralnej.

4 thoughts on “Kiedyś było łatwiej

 1. *Lis i inni*

  Szkoda, że Lis odszedł z TV, a raczej “Faktów”. Osobiście jestem ciekaw reakcji zespołu “Faktów”. Czy zdobędą się na jakiś gest w stronę Lisa, a przede wszystkim, czy potrafią kontynuować jego dzieło.

 2. *Pozdrav z Prahy*

  Dobry den, pane kolego. Rozumim polsky jen pasivne, tak se nezlobte, ze budu psat ceskem jazyce.

  Kdysi, kolem roku 1983, jsem se naucil poslouchat RWE. Byla proste kvalitnejsi nez CS RFE, o 100% kvalitnejsi, co se informaci mimo Ceskoslovenska tykalo.

  Srovnaval jsem si zpravy, prehledy denniho tisku, dokumenty i rozhovory. Pravidelne byly hlubsi, poucenejsi.

  Rad bych vedel, co dnes delaji vsichni ti vynikajici redaktori a redaktorky. Pani Grabowska! A mnoho a mnoho dalsich….

  Sporadicky si srovnavam i dnes zpravy ceskych a polskych medii na jedno zvolene tema. Pokud neni polske medium – TVN, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita nebo jine – rychlejsi a exaktnejsi soucasne, pak rychlejsi je vzdycky. 🙂

  Napiste, prosim, ktere novinare a z kterych polskych medii pokladate za dobre.

  Zdravim, Tomas z Prahy

 3. Hmm o ile się orientuję to odejście T. Lisa wiąże się z jego rzekomym kandydowaniem na prezydenta. Co do jego walki o prawdę to ciężko mi się wypowiadać, ale język miał cięty i niejeden zazdrościł mu komentarzy…
  Ale rzeczywiście, teraz niby wszyscy mówią prawdę, ale jest prawda i “prawda”… Czasem jeśli zdarzy mi się obejrzeć dzienniki na różnych stacjach tv, to rewelacyjnie widać te różnice. Ktoś słuchając pobieżnie, nie zastanawiając sie nad nimi, jest niesamowicie manipulowany. Kiedyś to było dużo prostsze do wyłowienia…

Comments are closed.