Młodość z Berna

Papież rozpoczął przemówienie – wygłaszane w trzech językach: niemieckim, francuskim i włoskim – głosem wyraźnym, ale po chwili wypowiedź załamała się i zapadła cisza. Do Jana Pawła podszedł jego drugi sekretarz, ks. Mieczysław Mokrzycki, i wyciągnął dłoń w kierunku rozłożonych na pulpicie kartek – może chciał pomóc, ułożyć kartki, a może odczytać tekst za Papieża. Jednak Jan Paweł II podziękował zdecydowanym gestem. Brawa sięgnęły zenitu. Odtąd każda wymuszona pauza, każda przewrócona kartka przemówienia nagradzana była okrzykami i oklaskami. Żeby ulżyć Papieżowi, kilkanaście tysięcy młodych dyscyplinowało się nawzajem, uciszając zbyt długo skandowane hasła. Jan Paweł II – taki, jakim przed kilkoma dniami opisywała go szwajcarska prasa: cierpiący, z drżącą lewą dłonią, odczytujący przemówienie z ogromnym wysiłkiem – podbił zebranych.

Papież mówił: Ewangelia Łukaszowa opowiada o spotkaniu: z jednej strony smutny orszak, towarzyszący w drodze na cmentarz młodemu synowi wdowy; z drugiej strony radosna grupa uczniów, idących za Jezusem i słuchających Go. Również dzisiaj, młodzi przyjaciele, można się znaleźć w tym smutnym orszaku, który podąża drogą miasteczka Nain. Dzieje się tak, jeśli poddajecie się rozpaczy, jeśli złudzenia świata konsumpcji pociągają was i odrywają od prawdziwej radości, aby wepchnąć was w przelotne przyjemności, jeśli oplątują was obojętność i powierzchowność, jeśli w obliczu zła i cierpienia wątpicie w obecność Boga i Jego miłość do każdej osoby, jeśli próbujecie w nieuoporządkowanej uczuciowości zaspokoić wewnętrzne pragnienie miłości prawdziwej i czystej. Właśnie w takich chwilach Chrystus zbliża się do każdego z was – i jak do młodzieńca z Nain – kieruje słowo, które wstrząsa i budzi: »Wstań!«.

Marek Zając –
Reformator w Bernie w TP 24

5 thoughts on “Młodość z Berna

 1. *orszak?*

  mobi,
  o jakim smtnym orszaku piszesz?

  (powiedz mi- a poznalam twoj blog wczesniej-z baptysta gadam czy wolnokoscielnym 🙂 )

 2. *Małgosiu BŁAGAM czytaj notki!!!*

  Mobi odniósł się do cytatu papieskiego!!!!!

  “z jednej strony smutny orszak, towarzyszący w drodze na cmentarz młodemu synowi wdowy; z drugiej strony radosna grupa uczniów, idących za Jezusem i słuchających Go.”

  Proszę bez wycieczek osobistych – do osób komentujących tutaj, a jeśli chcesz porozmawiać, to ta osoba pozostawiła e-mail.

 3. *jak chcesz wywalaj komentarze z wycieczkami :)*

  a co mi tam,
  mysl co chcesz,
  niech bede betonowa i ograniczona
  -ja jarku jestem malo przekonana na necie do ekumneizmu
  i doswiadczenie kilku lat i tzw.nos na razie nie zawiodly mnie
  moze co najwyzej byc prozelityzm w roznych formach, czasem dosc wyrafinowanych :>>

 4. Pingback: Słowa Papieża do mnie, do nas… | szczepanek.org

Comments are closed.