“Matka Boska na księżycu!”

W trakcie czytania zaległej lektury National Geographic Polska [czerwiec 2008 artykuł “Księżaki z krainy kolorowych wycinanek”, str. 4 tego artykułu], natknąłem się na prawdziwą perełkę w podpisie zdjęcia

Drewniana, barwnie polichromowana kapliczka z przełomu XIX i XX w. pochodzi ze zbiorów Muzeum w Łowiczu. Przedstawia Matkę Boską na księżycu.

(W centrum kapliczki ze zdjęcia znajduje się obraz Matki Boskiej w Koronie z dzieciątkiem na ręku, a pod jej stopami widoczny jest półksiężyc – szczepanek.org)

Dwukrotnie przeczytałem podpis do zdjęcia, i choć moja wybiórcza pamięć ma – w jednej z zakładek – zapamiętane hasło uliczne “Księża na księżyc”, to jednak stwierdzenia zawartego w ostatnim zdaniu fotograficznego podpisu nie zdołałem odnaleźć, podobnie w google (jeden wyjątek pojawia się w czyichś komentarzach).

Można by jeszcze doszukiwać się usprawiedliwienia w nieporadności tłumacza, gdyby był to tekst przetłumaczony z amerykańskiego pierwowzoru NG, jednak tekst pojawił się w polskim wydania i dodatkowo został napisany przez Polaków. Sama kapliczka odpowiada idei flagi zjednoczonej Europy!, więc wydaje się symboliką oczywistą i aktualną.

Pozostaje tylko domyślać się, że najpewniej jest to symbolika Matki Boskiej Królowej, z księżycem pod stopami, podobnie jak ma to miejsce w obrazie z Ostrej Bramy choć tam widać życie poczęte, a nie małe dzieciątko. I dodatkowo pozostaje wspomnieć cytat z Apokalipsy św. Jana

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. (Ap 12,1).

Zastanawiam się, czego jeszcze odkrywczego dowiem się z lektury NG Polska… bo na księżycu to chyba Pan Twardowski, nieprawdaż?