Brud, Smród, Nędza i Ubóstwo!

Zachodzili raz w głowę Artyści.
Jakie płyną ze Sztuki korzyści
I czy oddać się warto twórczości.
Poświęcając jej lata młodości?
Wreszcie wniosek wysnuli takowy.
Że nie warto zaprzątać tym głowy.
Lecz Kulturę umieścić ukradkiem
Miedzy prawym a lewym pośladkiem.
Adam Asnyk1

Gdybym nigdy nie wychodził z murów naszej Akademii, prawdopodobnie tkwiłbym w przekonaniu, że jest to prawdziwy Raj na ziemi. Czegóż tutaj nie można spotkać, co więcej: zobaczyć dzięki pomysłowości braci studenckiej i grona pedagogów. Odsłona l
Oto znajdujemy się w Auli. Widok doprawdy prosto s raju. Wielkie pole bitwy, która toczyła się na zajęciach orkiestry. Dzięki pozostałościom w postaci kubków, petów, puszek, ogryzków itp. można dokładnie odtworzyć, jakie miejsca zajmowały w tej batalii poszczególne wybitne osobistości walecznego grona chamów. W trakcie walki uczestnicy tych bitew opadają zawsze do tego stopnia z sił, że niewładni swych rąk, nóg i władz umysłowych pozostawiają ten krajobraz ku chwale przyszłych pokoleń. Swoisty pomnik pod hasłem “SYF -bohater naszych czasów“.

Odsłona 2
Przenieśmy się teraz w zacisze korytarza prowadzącego do salonu uciech żołądkowych. W centrum znajdują się trzy proste ławki – miejsce spotkań naszych wybitnych intelektualistów. Ci wielcy ludzie ustawicznie dbają o dokładne oznakowanie swojego rewiru. Służą im do tego, a jakże, zużyte środki pierwszej potrzeby, m.in. pety, kubki, papiery itp. Przeciwnicy zarzucają intelektualistom odrzucenie koszykówki (basket ball) na rzecz nowej “zabawy” tzw. around2 basket ball. Cóż, nie dziwmy się tym, co prowadzą uczone rozmowy.

Trudno jest wkroczyć w zaklęty krąg tych elit Trzeba spełnić kilka warunków:
1) mieć klucz do jakiejś klasy,
2) odsiedzieć z wyżej wymienionym kluczem l do 2 godzin dziennie,
3) opieprzyć sprzątaczkę, że nie sprząta, gdy rzuca się ogryzek na ziemię.

Takie to chłopki i dziewczęta roztropki, którym zdaje się, że mądre dysputy prowadzą, gdy tymczasem brak oleum w głowie mają. Jedynie syf, chamstwo, grubiaństwo i sobiepaństwo są na topie.

Odsłona 3
Salon uciech żołądkowych. Rozanielone twarze studentów i pedagogów rozprawiających o kulturze, etyce i sztuce. Ach co za blask mądrości. Naraz wstali i wyszli bez słowa…

Można odgadnąć kto, gdzie i z kim siedział. Teraz stół suto zastawiony mamy, nic to, że samymi odpadkami. Oni rozmawiali przecież o kulturze, a tej ich zdaniem nic nie odzwierciedla w naturze.

Oto wracają po długiej nieobecności i drą się wkoło już od proga, co to za świnia pozostawiła brud, smród, nędzę i ubóstwo – przy tym stole.

I cóż im odpowiedzieć na te słowa. … To ty, matole, pozostawiłeś takim ten stół przed godziną!!!

Odsłona 4
Do palaczy bieżym. Dla nich powstały słynne puchary, które na pół-piętrach wydzielają “słodkie” opary. Słychać przemowy wielu pedagogów, teraz nie będzie już brudu w klasach, stop burdelowi, niech żyje czystość, porządek i praca.
Patrząc jednak obiektywnie palenie w klasach i gabinetach kwitnie nagminnie (wszak przykład idzie z góry).

Odsłona 5
Sale pełne są dalszych niespodzianek. Oto zasłona, co służy do wycierania butów. Pewne sale służą za pokoje do wynajęcia na kilka chwil radosnej zabawy we dwoje. Dzięki temu zawsze można znaleźć przedmioty gumowe, strzykawki i butelki na napoje.

Zasłona
Rajem utraconym wszystko to się stało gdy z dniem wiosennym wiele kątów słońce pierwszy raz ujrzało. Sprzątaczek wiele lecz świat pogrążon w popiele. Pozostaje pójść na trawkę (sic!) niczym Adam z Ewą bo to ekologiczne a poza tym liryczne.

Słowo po muzyce
Być może byłeś Chamie w Europie Zachodniej,
zachwycałeś się czystością i pięknem jej miast,
lecz nie zastanowiłeś się dlaczego u nas tak cuchnie,
dlaczego taki syf otacza nas.
Ach… przecież w twoim mieszkaniu będzie cudnie.
W końcu studia trwają tylko kilka lat,
podczas których należy nieźle zagnoić świat…
A może jednak mimo wszystko w Polsce może być schludniej.
Może Basket Ball’u (już) nadszedł czas.

PS.
Z ostatniej chwili.
Najnowszą odmianą basket ball’u jest
around lavatory pan3 ball

1 Kfiatek
2 wokół
3 muszla klozetowa

Don Kichot
dla “Mówmy w C-dur “ AD 1995 nr 2

One thought on “Brud, Smród, Nędza i Ubóstwo!

  1. Pingback: Polska brudem stoi | szczepanek.org

Comments are closed.