* Michał Dominik

Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany
(Iz 9, 5)

17:35 waga 3440g, długość 55cm, obwód głowy 33cm, skala Agpar 10

Dziękuję Ci Kasiu :-* bł. Michał Czartoryski OP

Bł. Michał Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem.
Jest więc związany z ziemią jarosławską, a także z naszą Bazyliką, ponieważ właśnie w jej murach przyjął świecenia kapłańskie 20 grudnia 1931 roku. Był dominikaninem zafascynowanym powołaniem zakonnym. Nie wahał się oddać życie za braci. Jest męczennikiem II Wojny Światowej, gdyż 6 września 1944 roku zginął zamordowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Został beatyfikowany wraz z 108 męczennikami przez Papież Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.
11 czerwca 2005 roku został ogłoszony Patronem Jarosławia.

św. Dominik OP – 8 sierpnia

Dominik de Guzman urodził się około 1170 roku w Caleruega, w Hiszpanii. Jako kanonik w Osmie, w Starej Kastylii, towarzyszył w podróży swojemu biskupowi i zobaczył spustoszenie, jakiego na południu Francji dokonywali heretyccy albigensi. Wraz z kilkoma towarzyszami zaczął tam głosić Ewangelię, powierzając się modlitwie klasztoru w Prouilhe, w którym zgromadził dziewczęta nawrócone z herezji. Cechą charakterystyczną tych kaznodziejów było ewangeliczne ubóstwo. Swój pierwszy konwent założyli w Tuluzie. Papież Honoriusz III zatwierdził Zakon św. Dominika w 1216 roku. Dominik zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku. Jego synowie byli już wtedy obecni we Francji, Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce i w wielu innych krajach. Papież Grzegorz IX, dobrze znający św. Dominika, który chciał osobiście poprowadzić jego pogrzeb, powiedział: “Spotkałem w nim człowieka, który w pełni realizował regułę życia Apostołów, i nie wątpię, że połączył się z nimi w ich chwale w niebie” . Ten sam papież kanonizował go 3 lipca 1234 roku.

3 thoughts on “* Michał Dominik

  1. Serdecznie gratulujemy!!! 😀 😀 😀

    Niech Bóg błogosławi Dziecięciu i jesgo szczęśliwym Rodzicom!!!

    – Rodzina z Brennej

  2. Z całego serca Was ściskam i życzę, aby to nowe doświadczenie bycia rodzicami ubogaciło Was i przyniosło wiele radości!

Comments are closed.