PM 6.1 Kaligrafia modlitwy

Pełnia Modlitwy – Nauka o Modlitwie
6.1 Warunki skutecznej modlitwy

Gdybyście mieli wiarę jak ziarno gorczycy i rzekli tej górze: przenieś się stąd tam, przeniosłaby się i nic nie byłoby dla was niemożliwe (Mtl7, 19)

Ma się rozumieć, że nie każda modlitwa posiada tę wszechmoc. Aby tak panować nad siłami przyrodzonymi, aby – co jeszcze jest cudowniejsze, aczkolwiek mniej widoczne – i w dziedzinie ducha nabrać tej wszechmocy i móc nad duszami panować, trzeba, by modlitwa była na wysokim poziomie doskonałości, by miała pewne cechy i zalety, od których jej potęga jest najściślej uzależniona. […]

modlitwa powinna być traktowana jako najpoważniejsza czynność życia ludzkiego, w której człowiek wznosi się do obcowania z Bogiem, i że dlatego ma ona prawo żądać od wszystkich władz naszej duszy całkowitego przejęcia się jej doskonałością i świętością.

Dawniej, w pierwszych latach nauki uczono kaligrafii. Uczono na to, aby człowiek poprzez dbałość o najmniejszy szczegół litery, mógł wyrazić swoje myśli w sposób czytelny dla wszystkich. Dzisiaj przeglądając księgi parafialne, można zauważyć czas, w którym zrezygnowano z nauki kaligrafii.

Podobnie jest z modlitwą. Aby w pełni się modlić trzeba nauczyć się kaligrafii modlitwy. Najważniejsze zadanie człowieka – rozmowa ze Stwórcą, wymaga przygotowania, dbałości o słowo i wysiłku woli. Podstawą tej modlitewnej kaligrafii są: Modlitwa Pańska, Pozdrowienie Anielskie, Doksologia i Psałterz.

Dopiero poprzez podjęcie trudu nauki kaligrafii, można się przygotować i wzrastać w trzech stopniach modlitwy: attentio ad verbum, ad sensum et ad Deum (przylgnięcie (1)do słów, (2)do ich sensu i (3)do samego Boga). Dopiero wtedy można zatrzymać swoją uwagę na słowach albo myśli przewodniej Psalmu, tajemnicy różańca…

Pozostaje pokusa łatwej drogi – pisanie na komputerze. Jednak nawet pisząc na komputerze, istnieje konieczność poznania “kaligrafii” tak, aby spacje nie występowały na przykład przed kropką i przecinkiem…

Kaligrafia modlitwy – wyzwanie dla człowieka… Inaczej będzie dochodził do Boga bełkot brzuchomówcy, zamiast wyraźnych słów modlitwy.