Odkrycie wieczoru 馃檪
J.S.Bach – Oratorium na Bo偶e Narodzenie (czyli cykl sze艣ciu kantat) w wykonaniu solist贸w i The Amsterdam Baroque Orchestra and Choir pod dyrekcj膮 Ton’a Koopman’a.
Ale偶 pi臋knie tutaj, Anio艂owie graj膮 i 艣piewaj膮 馃檪
Odkrycie wieczoru 馃檪
J.S.Bach – Oratorium na Bo偶e Narodzenie (czyli cykl sze艣ciu kantat) w wykonaniu solist贸w i The Amsterdam Baroque Orchestra and Choir pod dyrekcj膮 Ton’a Koopman’a.
Ale偶 pi臋knie tutaj, Anio艂owie graj膮 i 艣piewaj膮 馃檪
S艂uchaj膮c radia po Bo偶ym Narodzeniu, nasun臋艂a mi si臋 taka my艣l. Kol臋dy 艣piewa si臋 jako zapowied藕 Bo偶ego Narodzenia w celach marketingowych “Id藕cie wszyscy do sklep贸w, bo 艣wi臋ta nadchodz膮”. Potem w mediach pozostaje smutek, 偶e si臋 Dzieci膮tko narodzi艂o… i na wszelki wypadek, kol臋d si臋 ju偶 na falach eteru nie puszcza!!!
Na szcz臋艣cie mam spory zapas nagra艅 w domu i s艂ucham ich oczekuj膮c na Ofiarowanie Pa艅skie.
Apel Jasnog贸rski
Cz臋stochowa 4 czerwca 1979r.
Pragn臋 zapewni膰 chorych na ca艂ym 艣wiecie, ale dzisiaj pragn臋 zapewni膰 przede wszystkim was, chorych w Polsce, 偶e w mojej modlitwie czuj臋 szczeg贸ln膮 z wami blisko艣膰 i wi臋藕. Jednocz臋 si臋 duchowo z wami wszystkimi. W szczeg贸lny spos贸b odnawiam to zjednoczenie w duchu, kt贸re 艂膮czy mnie z ka偶dym cz艂owiekiem cierpi膮cym, z ka偶dym chorym przykutym do 艂贸偶ka szpitalnego, czy do w贸zka inwalidzkiego, z ka偶dym cz艂owiekiem, kt贸ry w jakikolwiek spos贸b nawiedzony jest krzy偶em.
[…] Pozostaje jednak偶e ten jeden wymiar, ta jedna rzeczywisto艣膰, w kt贸rej cierpienie cz艂owieka doznaje zasadniczej odmiany. Tym wymiarem, t膮 rzeczywisto艣ci膮 jest Krzy偶 Chrystusa. Na krzy偶u swoim Syn Bo偶y dokona艂 odkupienia 艣wiata. I poprzez t臋 tajemnic臋 ka偶dy krzy偶, kt贸ry d藕wiga cz艂owiek, nabiera niepoj臋tej po ludzku godno艣ci. Staje si臋 znakiem zbawienia dla tego, kto go d藕wiga, a tak偶e dla innych. “Dope艂niam w moim ciele, czego nie dostawa cierpieniom Chrystusa” – napisa艂 艣w. Pawe艂 (por. Kol 1, 24).
I dlatego te偶 艂膮cz膮c si臋 z wami wszystkimi, kt贸rzy cierpicie na ca艂ej polskiej ziemi – gdziekolwiek: po domach, po szpitalach, klinikach, przychodniach, sanatoriach, wsz臋dzie gdziekolwiek jeste艣cie, prosz臋 was: czy艅cie zbawienny po偶ytek z krzy偶a, kt贸ry sta艂 si臋 szczeg贸lnym udzia艂em ka偶dego z was.
Prosz臋 dla was o 艂ask臋 艣wiat艂a, o 艂ask臋 mocy ducha w cierpieniu, aby艣cie nie upadli w sercu, aby艣cie sami widzieli sens cierpienia, a tak偶e drugich sw膮 modlitw膮 i sw膮 ofiar膮 d藕wigali. Nie zapominajcie te偶 o mnie, nie zapominajcie o ca艂ym Ko艣ciele, o ca艂ej sprawie Ewangelii i pokoju, kt贸rej s艂u偶臋 z woli Chrystusa.
B膮d藕cie, wy, s艂abi i po ludzku bezsilni, 藕r贸d艂em si艂y waszego brata i waszego ojca, kt贸ry trwa przy was modlitw膮 i sercem.
Gdy dzisiaj, coraz cz臋艣ciej mo偶na us艂ysze膰 – w k艂amliwym kontek艣cie dbania o dobro 艣wiata – o eutanazji, zabijaniu nienarodzonych i eliminowaniu chorych, Papie偶 przemawia g艂o艣no i trze藕wi膮co.
Chory jest niezb臋dny dla 艣wiata! Chory jest umocnieniem zdrowego! Chory ukazuje za 偶ycia Krzy偶, i w tym Krzy偶u ma moc umacniania cz艂owieka zdrowego.
Odwiedziny chorych, to szczeg贸lne odrodzenie dla zdrowego – jakby uzyskanie nowych si艂, albowiem Ci s艂abi i po ludzku bezsilni, mog膮 by膰 mocni duchem i modlitw膮 za zdrowych.
Dzi臋kuj臋 dzisiaj Bogu za tych wszystkich chorych, kt贸rzy zostali postawieni na mojej drodze 偶ycia. Za tych, kt贸rzy uwra偶liwiaj膮 mnie na cierpienie, mi艂o艣膰 i prawdziw膮 przyja藕艅 w potrzebie.
Pe艂nia Modlitwy – Nauka o Modlitwie
6.1 Warunki skutecznej modlitwy
Gdyby艣cie mieli wiar臋 jak ziarno gorczycy i rzekli tej g贸rze: przenie艣 si臋 st膮d tam, przenios艂aby si臋 i nic nie by艂oby dla was niemo偶liwe (Mtl7, 19)
Ma si臋 rozumie膰, 偶e nie ka偶da modlitwa posiada t臋 wszechmoc. Aby tak panowa膰 nad si艂ami przyrodzonymi, aby – co jeszcze jest cudowniejsze, aczkolwiek mniej widoczne – i w dziedzinie ducha nabra膰 tej wszechmocy i m贸c nad duszami panowa膰, trzeba, by modlitwa by艂a na wysokim poziomie doskona艂o艣ci, by mia艂a pewne cechy i zalety, od kt贸rych jej pot臋ga jest naj艣ci艣lej uzale偶niona. […]
modlitwa powinna by膰 traktowana jako najpowa偶niejsza czynno艣膰 偶ycia ludzkiego, w kt贸rej cz艂owiek wznosi si臋 do obcowania z Bogiem, i 偶e dlatego ma ona prawo 偶膮da膰 od wszystkich w艂adz naszej duszy ca艂kowitego przej臋cia si臋 jej doskona艂o艣ci膮 i 艣wi臋to艣ci膮.
Dawniej, w pierwszych latach nauki uczono kaligrafii. Uczono na to, aby cz艂owiek poprzez dba艂o艣膰 o najmniejszy szczeg贸艂 litery, m贸g艂 wyrazi膰 swoje my艣li w spos贸b czytelny dla wszystkich. Dzisiaj przegl膮daj膮c ksi臋gi parafialne, mo偶na zauwa偶y膰 czas, w kt贸rym zrezygnowano z nauki kaligrafii.
Podobnie jest z modlitw膮. Aby w pe艂ni si臋 modli膰 trzeba nauczy膰 si臋 kaligrafii modlitwy. Najwa偶niejsze zadanie cz艂owieka – rozmowa ze Stw贸rc膮, wymaga przygotowania, dba艂o艣ci o s艂owo i wysi艂ku woli. Podstaw膮 tej modlitewnej kaligrafii s膮: Modlitwa Pa艅ska, Pozdrowienie Anielskie, Doksologia i Psa艂terz.
Dopiero poprzez podj臋cie trudu nauki kaligrafii, mo偶na si臋 przygotowa膰 i wzrasta膰 w trzech stopniach modlitwy: attentio ad verbum, ad sensum et ad Deum (przylgni臋cie (1)do s艂贸w, (2)do ich sensu i (3)do samego Boga). Dopiero wtedy mo偶na zatrzyma膰 swoj膮 uwag臋 na s艂owach albo my艣li przewodniej Psalmu, tajemnicy r贸偶a艅ca…
Pozostaje pokusa 艂atwej drogi – pisanie na komputerze. Jednak nawet pisz膮c na komputerze, istnieje konieczno艣膰 poznania “kaligrafii” tak, aby spacje nie wyst臋powa艂y na przyk艂ad przed kropk膮 i przecinkiem…
Kaligrafia modlitwy – wyzwanie dla cz艂owieka… Inaczej b臋dzie dochodzi艂 do Boga be艂kot brzuchom贸wcy, zamiast wyra藕nych s艂贸w modlitwy.